3D Baskı ve Eğitim

Eğitimde 3 boyutlu baskı büyük bir sorundur, ama uygun eğitim senaryoları aracılığıyla derslerde üstünden gelinebilecek bir konudur. y3d sizin için 3D baskının eğitim kurumlar açısından bir genel bakış özetledi. Umarız ki eğitim amaçlı 3D yazıcı kullanımda siz de bizim gibi öğrencileriniz ile beraber yeni, kalıcı ve şaşırtıcı deneyimler yaşarsınız. Bu hayatımıza giren ve girmeye devam eden yeni ve harika teknoloji bir kere temas ettikten sonra uzun süre sizi etkisinden bırakmaz…

1900’larden bu yana, ki Türkiye’de malesef bir çok konuda sadece seyirci kaldiysak bile, sanayi üretimde sayısız devrim nitelikte olan değişiklikler yaşandı ve yaşamaya devam ediyoruz. 3D yazıclar her hangi bir fikiri katı nesneye çevirme imkanı elimize verdi. Bu bilgiyi ve teknolojiyi doğru ve verimli kullanmak tamamen kendi elimizde. Nasıl Henry Ford arç üretiminde seri üretimini getirdiyse ve bir ürünün kısa sürede milyonlarca insanlara aynı ürüne ulaşma imkanını açtıysa, 3D yazıcı devrimi de tam tersine milyonlarca insana sadece kendine ayıt bir tek numune halinde özelleştirilmiş ürüne ulaşmaya yollarını açtı.

“Çocuklarımız geleceğimiz” ata sözünü söylemek kolay, ama gerçekten cocuklarımızı geleceğe yeterince hazırliyormuyuz? Matematik, edebiyat, Türkçe dersler tabiki bir bireyi gelecek olan yetişkin günlük hayata bir şekil hazırlıyor; ama bununla yetinmek büyük bir yanlıştır. Bunun yanı sıra da tüm renkleriyle bilim ve bilimin uygulaması da en azından aynı önemi taşımakta. Artık sadece pasif tüketici bir toplumdan üretici bir topluma geçmenin tam zamanı. Bir ürünün fikirden bitmiş halini müşteriye ulaştırmasına kadar tüm prosedürler işte 3D yazıcı kullanımında küçük çapta olsa da mevcuttur. Çocuklar bu sayede elinde olan imkanları ile fikrin kağıda dökmeyi, ona sanal bir ortamda son halini vermeyi, hangi aşamada hangi yardımı kullanacağını, doğru malzemeyı tasaruflu kullanmayı ve 3D baskıyı aldıktan sonra bunu nasıl sergileyeceğini öğreniyor.

Görünen şu ki, cocuklarımızı yeni çağa hazırlmanın tam doğru zamanda yaşamaktayız. Görsel Programlama ile beraber kalıcı bir teknik yakınlığı aşılamanın tam fırsatı. İşte bu fırsatı kaçırırsak, gelceğimizi yani cocuklarımızı kaçırırız. Buna fırsat vermeyelim. Asla.

Beklemeyin. 3D baskı atölyenizi kurun ve bu konuda okulunuzla öncü olun….

“İlk- ve Ortaeğitimde 3D Baskı” makalesini PDF dosyası olarak indir:

Download